Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Przechowywanie danych w chmurze w ostatnich latach stało się bardziej popularne. Przyczyniła się do tego przede wszystkim wygoda jaką chmura zapewnia. Co to znaczy, że dane w chmurze są przechowywane? Znaczy to mniej, więcej tyle, że firma posiadająca usługę chmury udostępnia nam jako użytkownikom pewną przestrzeń na swoim fizycznym serwerze, umieszczonym gdzieś daleko i dobrze zabezpieczonym.

Czy aby na pewno? Przecież było parę głośnych afer podważających moc i niezawodność zabezpieczeń. Jak firmy dbają o nasze dane i czy możemy czuć się bezpiecznie.

Odpowiedź brzmi tak. Tak na prawdę, jedynym w niemalże 100% bezpiecznym urządzeniem byłby komputer, który nie został i nigdy nie zostanie podłączony do sieci, bo w sieci każdy jest narażony na atak. Dlatego tak ważne są zabezpieczenia. Zarówno te jakich używa firma oferująca usługę chmury jak i te, o które my sami możemy zadbać.

Fizyczny dostęp do serwerów, na których przechowywane są nasze dane jest ściśle strzeżony, przez takie technologie jak nawet skan tęczówki, aby nikt niepożądany nie mógł się dostać do danych. Dodatkowo serwerownie są świetnie chronione przed na przykład przerwą w przepływie prądu, dzięki zasilaniu awaryjnemu UPS, a o temperaturę powietrza, jego wilgotność i czystość dba profesjonalna klimatyzacja. Ciężko o lepsze fizycznie zabezpieczenie danych w swoim domu, jest to prawie niewykonalne szczególnie finansowo.

Poza ochroną fizyczną plików bardzo ważna jest ochrona na poziomie wirtualnym. Tutaj do czynienia mamy z różnymi systemami szyfrującymi dane, szyfrującymi procesy logowania czy z dwustopniową weryfikacją. Dobrą praktyką jest upewnienie się czy usługodawca posiada odpowiednie certyfikaty określające poufność danych. Chodzi konkretnie o normę ISO 27018, normy obowiązujące w Unii Europejskiej (ISO/IEC 27001) i Stanach Zjednoczonych (ANSi/TIA-942) oraz dyrektywę unijną 95/46/WE.

Jaka odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych leży po stronie użytkownika? Oczywiście przede wszystkim jest to hasło, jakie jest używane do dostępu do chmury. Wymagane minimalne 8 znaków, małe, duże litery i cyfra to jest na prawdę minimum. Hasło powinno być o wiele dłuższe, nie zawierać żadnych sensownych słów, nie zaczynać się od cyfr. Złą praktyką jest także zapamiętywanie hasła w przeglądarkach czy aplikacjach.

Chmury to dobry wybór na przechowywanie danych, bardzo mobilny, pozwalający na korzystanie z informacji z każdego urządzenia, w każdym momencie, lecz dobrą chmurę trzeba mądrze wybrać i mądrze z niej korzystać.

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
5 (100%) 1 ocen(a/y)