Ikonografiki jako sposób komunikacji z klientem

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam zaskoczyć naszych klientów. O ile obecność w social mediach jest obowiązkowa, o tyle coraz większy problem stwarza tworzenie atrakcyjnych i czytelnych treści. Jak najlepiej komunikować się z klientem? Co zrobić, aby nasz przekaz był spójny i czytelny? Z pewnością z tymi dylematami borykają się osoby, które zarządzają marketingiem swojej firmy lub miejsca, w którym pracują. Aby nieco ułatwić Wam zadanie, w dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie związane z infografiką, która w ostatnich miesiącach stała się prawdziwym „must have” w sposobie komunikowanie się wielu firm.

 

Ikonografiki jako sposób komunikacji z klientem

 

Ikonografia co to jest?

Szukając u źródeł i podstaw, warto zaznaczyć, że zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego: „Infografia to dziedzina historii sztuki zajmująca się opisem oraz interpretacją dzieł plastycznych i występujących na nich motyw”. Jak przedkłada się to na współczesne rozwiązania?

 

Początki infografiki możemy zauważyć już u starożytnych Egipcjan, którzy komunikowali się za pomocą obrazków. W dzisiejszych czasach założenie jest podobne, bowiem chodzi o to, aby za pomocą czytelnej grafiki oraz kilku słów, przekazać najważniejsze kwestie, które zainteresują naszego odbiorcę. Przykładem tego może być na przykład infografika: pokazująca rozwój firmy na przestrzeni lat, czy procesy produkcyjne lub system składania zamówień. Możliwości prezentacji jest wiele, jednak warto pamiętać o tym, w jaki sposób powinna być stworzona.

 

Infografika — najważniejsze informacje

Infografika bardzo często potocznie nazywana jest grafiką informacyjną. Najczęściej jest to wizualizacja informacji, danych, czy wiedzy, zaprezentowana w taki sposób, aby przedstawione w niej dane były dla odbiorcy jasne i przystępne. Cały proces do niedawna nazywany był po prostu wizualizacją danych. Najważniejszym celem jej przekazu jest przejrzystość prezentowanych informacji. Musi szybko przykuć uwagę odbiorcy i sprawdzić, że zapozna się z całą treścią w szybki i przyjazny sposób.

 

Jak zaprojektować Infografikę?

Jeżeli chcemy stworzyć wizualizację określonych danych, musimy mieć do tego niezbędną wiedzę i narzędzia. Profesjonalna infografika powinna zawierać między innymi:

 

– szkielet, diagram, wykres lub oś czasu (w zależności od tego, jakie informacje przekazujemy);

– odpowiednie kolory oraz typografię;

– dane, które chcemy przestawić.

 

Najczęściej jej rozmiar jest inny niż tradycyjne ulotki. Wąska prostokątna kartka w wielu przypadkach może później służyć jako zakład do książki, czy inny dodatek do biura. Mało osób pracujących w firmach specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach, dlatego najczęściej korzystają z pomocy osób, które specjalizują się w tego typu grafikach.

Ikonografiki jako sposób komunikacji z klientem
Oceń post