Jak zostać testerem oprogramowania? Wszystko, co musisz wiedzieć

 

Co to znaczy testować oprogramowanie?

 

Testowanie oprogramowania polega na sprawdzeniu, czy oprogramowanie działa dobrze i bez awarii oraz czy jest spójne z koncepcją, którą założono podczas jego projektowania. Testowanie to nie tylko bierne klikanie. Dobry tester oprogramowania powinien dostarczać programistom i projektantom szeregu informacji na temat funkcjonowania oprogramowania, a także możliwych ulepszeń. Bycie testerem wymaga dużo kreatywności, a zarazem analitycznego myślenia. Przed podjęciem decyzji o zostaniu testerem warto zdać sobie sprawę, że testowanie to nie granie w gry czy proste użytkowanie aplikacji.

 

Jak zostać testerem oprogramowania?

 

Po pierwsze praktykuj. Nie od dzisiaj wiadomo, że praktyka jest równie ważna jak teoria. Jeżeli nie czujemy się jeszcze na siłach, by szukać pierwszej pracy w zawodzie testera, możemy skorzystać z platform, które testują strony i aplikacje online. Uczestnictwo w tego typu projektach pozwoli nam nabrać wprawy i zaobserwować, które części stron i aplikacji najczęściej ulegają awarii. Takie doświadczenie będzie dla nas kotwicą, która znacznie ubogaci nasze testerskie CV.

 

Myśląc o zawodzie testera musimy również zdobyć wiedzę praktyczną. Warto potwierdzić ja odpowiednim certyfikatem. Najbardziej rozpoznawalnym certyfikatem testerskim jest ISTQB (International Software Testing Quality Board). W dużych miastach w Polsce organizowane są kursy testerskie, które pozwalają zdać ten egzamin. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy, możemy uczyć się go sami w domu. Syllabus jest dostępny w internecie. Podczas takiej nauki warto korzystać z pomocy bardziej doświadczonych testerów. W internecie znajdziemy sporo grup dyskusyjnych i fanpage’y, na których testerzy umieszczają swoje doświadczenia, a także odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.

 

Równie ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie swojego CV. Umieśćmy w nim wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia i umiejętności. Nasze szanse na szybkie znalezienie pracy zwiększa również odpowiednio przygotowany profil na Linkedin. Dobrze przedstawiony kandydat może liczyć na to, że rekruter sam się do niego odezwie.

 

Zostanie testerem wymaga od nas trochę samozaparcia i sporo własnej pracy. Jest to jednak zawód, dla którego warto się poświęcić. Tego typu praca daje sporo satysfakcji i pozwala rozwijać nam nasze umiejętności.

Jak zostać testerem oprogramowania? Wszystko, co musisz wiedzieć
5 (100%) 1 ocen(a/y)