Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego komutera?

We współczesnym świecie komputery to już standard. Korzystamy z komputera w pracy, w domu oraz szkole. Trudno sobie wyobrazić codzienną rzeczywistość bez pomocy tego urządzenia. Na naszych komputerach gromadzimy mnóstwo danych, od haseł po prywatne i poufne informacje. Bezpieczeństwo komputera i zawartych na nim danych powinno być dla nas priorytetem.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych?

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nawet niewielka ochrona jest lepsza od żadnej. Nawet najprostsze działania prewencyjne mogą zniechęcić potencjalnych hackerów. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które pomogą nam zabezpieczyć komputer przed niechcianymi gośćmi.

 

Odpowiednie hasło

 

Odpowiednie hasło jest najważniejszą i podstawową kwestią. Do ważnych dla nas kont powinniśmy ustawiać jak najmocniejsze, unikatowe hasło. Konto bankowe, poczta e-mail czy komunikatory powinniśmy zabezpieczyć hasłem, które zawiera małe i duże litery, znaki specjalne oraz cyfry. W takim celu możemy użyć oprogramowania, które wygeneruje nam takie hasło i zapisze je na naszym komputerze, na przykład 1Password.

 

Klikaj z głową

 

Przeglądając sieć lub odbierając pocztę musimy pamiętać, żeby nie klikać w nieznane lub podejrzane linki i reklamy. Takie odnośniki mogą nas zaprowadzić do stron, które bez naszej wiedzy zainstalują na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie. Koniecznie należy również uważać na fałszywe strony, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Każda strona powinna mieć obok adresu https, znaczy to, że strona szyfruje dane. Jeśli nie jesteśmy pewni czy odwiedzana strona jest prawdziwa, możemy skorzystać z dodatków do przeglądarki, które to za nas sprawdzą. Takim dodatkiem jest na przykład Web of Trust.

 

Program antywirusowy

 

Dobry program antywirusowy to konieczność. Niezbędna jest jego regularna aktualizacja oraz skanowanie komputera. Na rynku jest wiele darmowych programów antywirusowych, które zapewniają naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa. Ranking najlepszych antywirusów możemy znaleźć na stronie PcWorld.

 

Rozważne korzystanie z hotspotów

 

Korzystając z hotspotów nie podawajmy żadnych haseł. W szczególności tych do kont bankowych, PayPal-a czy poczty. Publiczne Wi-fi są narażone na ataki hackerów własnie ze względu na swoją dostępność.

 

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa komputera jest zachowanie rozwagi i sprawdzanie źródeł stron i aplikacji. Takie porady mogą wydawać się oczywiste, jednak wielu użytkowników zapomina o tak oczywistej prewencji. Warto o tych zasadach pamiętać podczas codziennego użytkowania komputera.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego komutera?
Oceń post