Na czym polega praca analityka danych?

Osoby zawodowo zajmujące się szeroko pojętym teoretycznym podejściem do świata rzeczywistego są z reguły traktowane w sposób dosyć pobłażliwy. W niektórych kręgach funkcjonuje bardzo krzywdzący stereotyp, mówiący, że tacy ludzie nie zajmują się w sumie niczym pożytecznym. To oczywiście krzywdząca i bardzo nierozsądna teza, która wynika ze zwyczajnej nieznajomości podstawowych faktów. Zawsze warto jest zatem rozwiewać wątpliwości i oddać ciężko pracującym osobom należny im szacunek, nawet jeśli na pierwszy rzut oka zajmują się niezbyt angażującym zajęciem. Udowodnię tę tezę na podstawie bardzo ważnego stanowiska w każdej szanującej się firmie, którą jest oczywiście analityk danych.

 

Analityk danych zajmuje się zawodowo gromadzeniem wszelkiego rodzaju danych na temat aktywności mających miejsce w firmie, w której pracuje. Oznacza to, że musi się on wykazywać ponadprzeciętną zdolnością do organizowania sobie pracy w taki sposób, by w jak najkrótszym czasie zrobić jak najwięcej. Skrupulatnie zbiera wszelkie wyniki sprzedaży, porównuje zysk ze stratą i zwraca uwagę na takie szczegóły, które większości osób wydałyby się zapewne nieznaczącym i niewartym zachodu wymysłem człowieka, który ma po prostu za dużo wolnego czasu. Jak jest w rzeczywistości i do czego właściwie analityk wykorzystuje zbierane przez siebie informacje?

 

Okazuje się, że to właśnie we sposobie wykorzystywania zbieranych danych tkwi cała siła zawodu analityka danych. Na podstawie tych wszystkich informacji wyciąga on wnioski, które mają służyć poprawie sytuacji finansowej i zoptymalizowaniu działalności przedsiębiorstwa, któremu oferuje on swoje usługi. Szczegółowe dane pozwalają mu na przykład zauważać trendy sprzedażowe wśród klienteli, których na pierwszy rzut oka nie da się dostrzec – na podstawie swoich obserwacji jest w stanie zaproponować określone metody marketingowe, które pomogą z danego produktu wyciągnąć jak największy zysk. Analityk jest też w stanie pracować na nieco inną skalę i teoretyzować na podstawie trendów zachodzących nie w firmie, ale ogólnie na rynku – pomaga to firmie we wdrażaniu nowych rozwiązań i innowacji z myślą o tym, by za wszelką cenę nie ponieść przy tak ryzykownych operacjach jakichkolwiek strat.

 

„analityk danych praca” to coraz bardziej popularne hasło w wyszukiwarkach i nie ma co się temu dziwić – ludzie powoli, acz sukcesywnie zaczynają dostrzegać profity wynikające ze stricte teoretycznych operacji dokonywanych przez analityka danych, który wreszcie jest należycie doceniany i opłacany.

Na czym polega praca analityka danych?
Oceń post