Strona mobilna czy responsywna?

Przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon czy tablet, dla wielu użytkowników może być niewygodne. Mały ekran powoduje problemy zich prawidłowym wyświetlaniem, wczytywaniem grafiki czy czcionek. Dlatego każdy, kto posiada własną stronę internetową lub dopiero planuje ją stworzyć, powinien rozważyć wersję mobilną lub responsywną.

 

Strona mobilna

 

Strony mobilne przeznaczone są na różnego rodzaju urządzenia, takie jak na przykład smartfon oraz tablet. Ich wygląd w pewnym stopniu różni się od standardowych stron internetowych, jednak ma to wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa się wygoda podczas ich użytkowania. Strony te są lepiej widoczne na urządzeniach mobilnych z małym ekranem. Ich dużym atutem jest również szybsze wczytywanie się, ponieważ posiadają one mniejszą ilość grafik od standardowej wersji strony. Dzięki temu strony mobilne są bardziej przejrzyste, co pozwoli na szybką nawigację i dostęp do najważniejszych informacji. Jest to ogromną zaletą dla użytkowników urządzeń mobilnych, zwłaszcza tych, które posiadają mały ekran. Ich kolejnym atutem jest również fakt, że pobierają one mniejsze ilości danych, co korzystnie wpływa na zużycie transferu danych.

 

Strona responsywna

 

Strony responsywne automatycznie dostosowują się do rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Będą się one prawidłowo wyświetlać zarówno na komputerach stacjonarnych i laptopach, jak również na tabletach oraz smartfonach. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia specjalnej wersji strony na urządzenia mobilne. Strona responsywna to rozwiązanie, które zapewni wszystkim użytkownikom prawidłowe wyświetlanie się, bez względu na rodzaj urządzenia czy przeglądarki internetowej. Jest to niezwykle praktyczny wybór, ponieważ w dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu korzystają z wielu różnych typów urządzeń oraz przeglądarek, które posiadają zróżnicowane ustawienia. Dlatego tradycyjne strony internetowe mogą czasami wyświetlać się w sposób nieprawidłowy, utrudniając użytkowanie.

 

Którą wersję wybrać?

 

Decydując się na stworzenie strony mobilnej, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona posiadała inny adres url. Często spotykanym rozwiązaniem jest litera „m”, postawiona przed adresem strony.

W przeciwieństwie do strony mobilnej, adres url strony responsywnej nie zmienia się. Jej wykonanie jest jednak droższe i zajmuje więcej czasu. Dlatego przed wyborem odpowiedniej wersji strony internetowej, należy się zastanowić, jakie oczekiwania mogą mieć jej użytkownicy.

Strona mobilna czy responsywna?
5 (100%) 1 ocen(a/y)